Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Allow from all RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index\.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . /index.php [L] Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Allow from all RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index\.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . /index.php [L] Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Allow from all RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index\.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . /index.php [L] Order allow,deny Deny from all Order allow,deny Allow from all RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index\.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . /index.php [L]
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/drabrish/public_html/index.php:4) in /home/drabrish/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
دکتر سعید ابریشم کار http://dr-abrishamkar.com بهترین جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات در اصفهان Mon, 27 Jan 2020 18:51:28 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.5.4 dr abrishamkar http://dr-abrishamkar.com/1398/11/07/dr-abrishamkar/ http://dr-abrishamkar.com/1398/11/07/dr-abrishamkar/#respond Mon, 27 Jan 2020 18:50:45 +0000 http://dr-abrishamkar.com/?p=9129 12345

نوشته dr abrishamkar اولین بار در دکتر سعید ابریشم کار. پدیدار شد.

]]>
12345

نوشته dr abrishamkar اولین بار در دکتر سعید ابریشم کار. پدیدار شد.

]]>
http://dr-abrishamkar.com/1398/11/07/dr-abrishamkar/feed/ 0
درمان تومور مغزی به روش های نوین http://dr-abrishamkar.com/1397/02/17/brain-tumor/ http://dr-abrishamkar.com/1397/02/17/brain-tumor/#respond Mon, 07 May 2018 10:43:35 +0000 http://demo.gostarandev.com/ApexClinic/clinic/?p=7571 یکی از شایع ترین دلایل دردهای کمر و گردن، فتق یا بیرون زدگی دیسک بین مهره ای یا به زبان رایج «دیسک» می باشد. دیسک بالشتکی نرم است که بین مهره های ستون فقرات قرار می گیرد و اجازه می دهد که مهره های استخوانی روی هم بلغزند ونیز همانند کمک فنر ضربات و فشارهای وارده به ستون فقرات را تعدیل می کند.

نوشته درمان تومور مغزی به روش های نوین اولین بار در دکتر سعید ابریشم کار. پدیدار شد.

]]>

در دو دهه اخیر تحول شگرفی در درمان تومور مغزی رخ داده که هم به افزایش طول عمر بیماران و هم به بهبود کیفیت زندگی آن‌ها کمک شایانی کرده است.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام وب‌سایت طبیب خوئی، تلاش برای کاهش آسیب بافتی در زمان عمل جراحی، امکان برداشتن حجم بیشتری از تومور حین عمل، روش‌های پرتودرمانی پیشرفته برای عدم آسیب به بافت مغزی سالم، داروهای شیمی‌درمانی جدید و درمان‌های حمایتی تکمیلی مثل گفتاردرمانی، کاردرمانی و … همه در این جهت گام برمی‌دارند.

شاید بتوان چالش‌برانگیزترین تومور مغزی را بدخیم‌ترین تومور یعنی گلیوبلاستوم دانست. این تومور از محدوده قابل‌ مشاهده در ام آر آی و در زمان عمل فراتر رفته و سلول‌های آن به قسمت‌های دیگر مغز منتشر می‌شود و به این دلیل فرد مبتلا قطعاً پس از جراحی نیازمند درمان‌های تکمیلی مثل پرتودرمانی و شیمی‌درمانی خواهد بود حتی اگر تمام توده به‌طور کامل برداشته‌ شده باشد. خوشبختانه داروی موثر شیمی‌درمانی برای این بیماران با نام تمودال به‌صورت خوراکی مصرف می‌شود و معمولا نیازی به بستری بیمار نیست.

در مورد تکنیک‌های جدید پرتودرمانی در ادامه صحبت خواهد شد اما درباره جراحی این تومور بدخیم باید گفت که برخلاف تصور ما در یک دهه قبل، برداشتن حجم بیشتری از تومور در زمان جراحی مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده نتیجه درمان است. برای دستیابی به این هدف، میکروسکوپ‌هایی با قابلیت‌های جدید مثل امکان تزریق مواد فلورسئین که در زمان جراحی سبب رنگ گرفتن قسمت‌های دچار تومور در مغز می‌شوند، انجام جراحی بیدار برای کنترل عملکرد تکلم بیمار تا بتوان حجم بیشتر از تومور را بدون آسیب عصبی برداشت، دستگاه ناوبری (ناویگاسیون) که برای پیداکردن دقیق محل تومورهای کوچک کمک‌کننده است، مونیتورینگ عصبی حین عمل برای کنترل عملکرد حرکتی اندام‌ها، سونوگرافی حین عمل که می‌تواند بقایای تومور که از چشم دورمانده‌اند را پیدا کند و حتی ام آر آی در اتاق عمل که به‌صورت دقیق‌تری در جهت اطمینان از تخلیه کامل تومور اطلاعات به دست می‌دهد همگی در سال‌های اخیر نقش پررنگ‌تری پیداکرده‌اند.

 

«گلیوم‌های درجه پایین» از تومورهایی هستند که بدخیم نبوده اما ممکن است با گذر زمان تبدیل به بدخیمی شوند. به این دلیل برخلاف سال‌های قبل امروزه اگر محل تومور اجازه جراحی با خطر قابل‌ قبول را بدهد، حتما جراحی توصیه می‌شود و کنترل سالانه بیمار برای بررسی رشد یا عدم رشد آن دیگر اقدام منطقی نیست.

از سوی دیگر «مننژیوم‌ها» عموما خوش‌خیم هستند و بررسی‌های سال‌های اخیر ثابت کرده‌اند که بسیاری افراد بدون اینکه اطلاع داشته باشند سال‌های سال با یک مننژیوم کوچک داخل جمجمه خود زندگی می‌کنند و در حال حاضر می‌توان گفت برای مننژیوم‌های کوچکی که در صورت رشد خطرناک نیستند، اثر فشاری روی مغز ندارند و در ام آر آی سالیانه رشد آن‌ها دیده نشده، برخلاف گلیوم‌های درجه پایین، تحمیل خطر جراحی اقدام صحیحی نیست. در مورد مننژیوم‌هایی که نیاز به عمل پیدا می‌کنند، استفاده از تجهیزات پیشرفته کنونی مثل میکروسکوپ‌هایی با قابلیت‌های متفاوت، آندوسکوپ قاعده جمجمه و مونیتورینگ حین عمل، خطر جراحی را گرچه به‌طور کامل از بین نبرده اما به‌طور قابل‌توجهی کاهش داده است.

معرفی آندوسکوپ قاعده جمجمه تحولی بزرگ در جراحی تومور هیپوفیز ایجاد کرده است. به‌این‌ترتیب امکان خارج کردن کامل تومور از طریق بینی با کمترین آسیب به‌ظاهر فرد و عناصر بینی و درعین‌حال دید بهتر و کامل‌تر در زمان جراحی فراهم شده. آندوسکوپ مغز هم برای جراحی برخی تومورهای کوچک‌مغزی ابداع پرکاربردی است که سبب کوتاه‌شدن زمان و میزان برش و آسیب بافتی عمل جراحی می‌شود.

روش‌های رادیوتراپی مختلفی در سال‌های اخیر معرفی‌شده‌اند مثل «گامانایف» و «سایبرنایف» که بیشتر در مورد تومورهای خوش‌خیم کاربرد دارند و بیمار به‌جای مراجعه چند ده‌روزه به مرکز پرتودرمانی، فقط در یک روز اشعه لازم برای کنترل بیماری به تومور تابانیده شده و از آسیب بافت‌های مجاور پرهیز می‌شود. تکنیک جدید “IMRT” روشی پیشرفته برای پرتودرمانی تومورهای خوش‌خیم و بدخیم است که سبب به حداقل رساندن آسیب اشعه در زمان رادیوتراپی می‌شود. البته هر کدام از این روش‌ها محدودیت‌های خاص خود را نیز دارند و نمی‌توان از آن‌ها در تمام بیماران استفاده کرد.

در پایان باید گفت در تمام دنیا با تمرکز بیشتر روی درمان گلیوبلاستوم، تلاش برای ارائه روش درمانی متفاوت وجود دارد؛ مانند ژن‌درمانی، استفاده از سلول‌های بنیادی، استفاده از ویروس‌های حاوی مواد شیمی‌درمانی و مشابه آن‌که متأسفانه هنوز به حد قابل‌قبولی از موفقیت در درمان نرسیده‌اند و تاکنون در مطالعات انسانی تحولی را نشان نداده‌اند و از سوی دیگر عوارضی هم بر ایشان می‌توان متصور شد که گاهی از خود بیماری پردردسرتر هستند؛ اما بعضی از بیماران به دلیل تبلیغات ناصحیح برخی مراکز و البته گروهی هم به‌صورت داوطلبانه برای شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی این نمایش را انتخاب می‌کنند.

نوشته درمان تومور مغزی به روش های نوین اولین بار در دکتر سعید ابریشم کار. پدیدار شد.

]]>
http://dr-abrishamkar.com/1397/02/17/brain-tumor/feed/ 0
جراحی قاعده جمجمه http://dr-abrishamkar.com/1397/01/21/breast-enlargement-surgery-in-essex-with-mr-carson-romero-2/ http://dr-abrishamkar.com/1397/01/21/breast-enlargement-surgery-in-essex-with-mr-carson-romero-2/#respond Tue, 10 Apr 2018 09:32:52 +0000 http://demo.gostarandev.com/ApexClinic/clinic/?p=195 جمجمه یک ساختار استخوانی است که به عنوان چهارچوب سر عمل می‌کند.جمجمه ساختار صورت را حفظ می‌کند و مغز را هم از صدمه دیدن حفظ می‌کند.

نوشته جراحی قاعده جمجمه اولین بار در دکتر سعید ابریشم کار. پدیدار شد.

]]>

آناتومی جمجه

جمجمه یک ساختار استخوانی است که در تمامی انسان ها و حیوانات وجود دارد که به عنوان چهارچوب سر عمل می‌کند.جمجمه ساختار صورت را حفظ می‌کند و مغز را هم از صدمه دیدن حفظ می‌کند.

جمجمه بدون در نظر گرفتن استخوان متحرک فک تحتانی ، کرانیوم نامیده می‌شود. کرانیوم از دو بخش تشکیل شده است. جمجمه مغزی که بخشی از جمجمه است که وظیفه حفاظت از مغز را بر عهده دارد. و قسمت دوم استخوانهای صورت ، در جلو و پایین جعبه مغزی قرار گرفته است و اسکلت صورت را می‌سازد. استخوانهای جعبه مغزی ۸ عدد هستند ۴ عدد فرد و میانی و ۲ عدد زوج و طرفی هستند. استخوانهای صورت ۱۴ عدد هستند که ۶ عدد زوج و ۲ عدد فرد هستند.

قاعده جمجمه در کجا قرار دارد؟

قاعده جمجمه در قسمت تحتانی جمجمه قرار دارد و بسیاری از رگهای خونرسان مغز بر روی آن قرار گرفته است به همین دلیل بسیار مهم و حساس می باشد و در صورت بروز تومور باعث فلج همیشگی و گاهی منجر به مرگ می شود. محل قرار گیری این قسمت بر روی سینوس ها ،بینی ، و گوش میانی می باشد به همین دلیل با ایجاد بیماری های بینی و سینوسی ،قاعده جمجمه هم درگیر می شود

 

جراحی قاعده جمجمه

جراحی در محل قاعده جمجمه یکی از انواع جراحی مغز و اعصاب است. جراحی قاعده جمجمه، روشی کاملا تخصصی و غیر تهاجمی است که به منظور ارزیابی، تشخیص، و درمان تومورهای خوش خیم و یا سرطانی واقع در مغز، قاعده جمجمه و قسمت بالایی مهره های نخاعی، مورد استفاده قرار می گیرد. این روش به رفع و اصلاح مشکلات و نقایص مادرزادی نیز کمک می کند.

این نوع جراحی به علت اینکه تمام رگها و اعصاب ورودی و خروجی به مغز از آن عبور می‌کند، حساسیت بسیار بالایی دارد و اگر هنگام درآوردن تومور در این محل بی‌دقتی شود خطرات زیادی از جمله فلج شدن صورت فرد اتفاق می‌افتد. عمل جراحی در محل قاعده جمجمه یک جراحی میان‌رشته‌ای است که با همکاری جراحان گوش و حلق و بینی و بهترین جراحان مغز و اعصاب انجام می‌شود.

نکات مهم جراحی قاعده جمجمه

تومورها و اختلالاتی که با جراحی قاعده جمجمه برطرف می شوند، عبارتند از:

  • کیست های موجود از بدو تولد

  • تومورهای ناشی از عفونت

  • تومور های غده هیپوفیز. این غدد در پشت بینی و چشم ها یافت می شوند.

  • غدد پرده های مغزی که اغلب در قاعده جمجمه یافت می شوند.

  • درد در ناحیه اعصاب سه قلو، این درد در یک سمت صورت حس می شود.

  • حفره های مایع مغزی- نخاعی

مطالب مرتبط

نوشته جراحی قاعده جمجمه اولین بار در دکتر سعید ابریشم کار. پدیدار شد.

]]>
http://dr-abrishamkar.com/1397/01/21/breast-enlargement-surgery-in-essex-with-mr-carson-romero-2/feed/ 0
جراحی بیرون زدگی دیسک گردن http://dr-abrishamkar.com/1397/01/18/claxen-plastic-surgery-and-aesthetic-clinic-2/ http://dr-abrishamkar.com/1397/01/18/claxen-plastic-surgery-and-aesthetic-clinic-2/#respond Sat, 07 Apr 2018 10:56:08 +0000 http://demo.gostarandev.com/ApexClinic/clinic/?p=7574 فتق یا بیرون زدگی دیسک بین مهره ای یا به به اصطلاح دیسک.یکی از شایع ترین دلایل دردهای کمر و گردن می باشد

نوشته جراحی بیرون زدگی دیسک گردن اولین بار در دکتر سعید ابریشم کار. پدیدار شد.

]]>

دیسک کمر و گردن

 

یکی از شایع ترین دلایل دردهای کمر و گردن، فتق یا بیرون زدگی دیسک بین مهره ای یا به زبان رایج «دیسک» می باشد. در این شماره به توضیح درباره دیسک می پردازیم.

وظیفه دیسک بین مهره ای چیست؟ دیسک بالشتکی نرم است که بین مهره های ستون فقرات قرار می گیرد و اجازه می دهد که مهره های استخوانی روی هم بلغزند ونیز همانند کمک فنر ضربات و فشارهای وارده به ستون فقرات را تعدیل می کند. اگر بین مهره های استخوانی دیسک وجود نداشت، ما نمی توانستیم به راحتی کمر و گردن خود را به جلو و عقب خم کنیم و یا به طرفین بچرخانیم. بخشی از ساختمان دیسک که حالت غضروف مانند دارد، به آن اجازه می دهد که با تغییر شکل خود فشار وارده را تحمل نماید. دیسک های ناحیه گردنی نازکتر هستند، و دیسک های ناحیه کمر ضخیم تر می باشند.

 

بیرون زدگی دیسک بین مهره ای چگونه اتفاق می افتد؟ اگر فشار وارده بر ستون فقرات بیشتر از حدی باشد که دیسک های بین مهره ای بتوانند با تغییر شکل خود آن را تعدیل کرده و تحمل نمایند، بیرون زدگی دیسک اتفاق می افتد. در این حالت بخشی از دیسک از جایگاه طبیعی خود بیرون می زند که به آن فتق دیسک (Disc Herniation) گفته می شود. البته در موارد شدیدتر، دیسک ممکن است پاره شود که علائم شدیدتری ایجاد می کند. بیرون زدگی دیسک باعث ایجاد فشار بر عصب هایی می شود که از نخاع خارج می شوند. این عصب ها وظایف مختلفی دارند. مثلا تمام حس درد و لامسه دستها، پاها و سایر قسمتهای بدن از طریق این اعصاب به مغز مخابره می شود. فشار دیسک بر این اعصاب می تواند وظایف این عصب ها را مختل کرده، ایجاد درد و یا عوارض حسی و حرکتی نماید.

 

آیا علائم دیسک فقط در محل بیرون زدگی احساس می شود؟ خیر. علائم دیسک ممکن است بسیار دورتر از محل فتق دیسک حس گردد. به عنوان مثال عصب سیاتیک که بلند ترین عصب بدن است، عمدتا از مهره های چهارم و پنجم کمر شروع می شود و به نواحی مختلفی از باسن، ران، زانو، ساق و پا می رود و بسیاری از وظایف حسی – حرکتی این مناطق را کنترل می نماید. حالا اگر فردی دچار بیرون زدگی دیسک بین مهره های چهارم و پنجم کمر و نیز دیسک بین مهره پنجم کمر و مهره اول خاجی (Sacral) گردد، ممکن است علائم مختلفی را در باسن، ران، ساق و پا تجربه نماید. پس اگرچه محل مشکل در کمر است، علائم ممکن است در کف پا بروز نمایند.

 

علائم فتق دیسک چه می باشند؟

  • علائم فتق دیسک بین مهره های گردن: خواب رفتن، سوزن سوزن شدن، بیحسی، احساس ضعف در دستها، مچ و آرنج، به همراه درد و یا سوزش ناحیه ای گردن، شانه و بازو همگی ممکن است اتفاق بیافتند.

  • علائم فتق دیسک بین مهره های کمر و خاجی: خواب رفتن، سوزن سوزن شدن و بیحسی در کف، مچ و ساق پا، ران و باسن به همراه احساس ضعف، گرفتگی و درد در یک یا هر دو پا به خصوص در هنگام ایستادن یا راه رفتن طولانی مدت می توانند ایجاد گردند. درد ناحیه پایین کمر نیز معمولا جزو اولین علائم است که می تواند یکطرفه یا دو طرفه باشد و یا در وسط کمر حس شود. اگر دیسک کمر درمان نشود، ممکن است اعصاب عمقی تر که به مثانه و روده ها عصب رسانی می کنند نیز تحت فشار قرار گیرند. درگیری این اعصاب می تواند باعث علائمی نظیر احساس فوریت در دفع ادرار، بی اختیاری ادرار و مشکلات حرکتی در دستگاه گوارش گردند.

 

تشخیص: اساس تشخیص بیرون زدگی دیسک شرح حال و معاینه دقیق بیمار توسط پزشک می باشد. با این حال برای اطمینان از تشخیص و رد سایر علل ممکن مانند تنگی کانال نخاع یا وجود تومور، پزشکان معمولا درخواست تصویربرداری به روش MRI می نمایند. MRI نه تنها به تایید تشخیص کمک می نماید، بلکه شدت بیرون زدگی دیسک را هم تعیین می نماید. با داشتن این اطلاعات پزشک می تواند طرح درمانی مناسب برای بیمار را انتخاب نماید.

درمان های غیرجراحی: بیشتر موارد بیرون زدگی دیسک با استراحت، محدودیت برخی حرکات و فعالیتها و درمان های غیرجراحی التیام می یابند. در مرحله حاد بروز دیسک گاهی استراحت مطلق لازم است. بهتر است که تخت بیمار نرم نباشد، به پشت و یا به پهلو بخوابد و از خم شدن و برداشتن بار بیش از دو پاوند، بالا رفتن از پله و هرگونه فعالیت سنگین خودداری نماید. مسکن ها، شل کننده های عضلانی و داروهای ضدالتهاب معمولا به کار برده می شوند. کمپرس سرد و ژل های خنک کننده در چند روز اول و برای رفع گرفتگی عضلات کمر و گردن مفیدند، ولی نباید هر بار بیش از بیست دقیقه به کار برده شوند. پس از رفع اسپاسم و گرفتگی عضلات، به کار بردن  حرارت ملایم مثلا با کمک تشک حرارتی می تواند کمک کننده باشد. تمرینات کششی که با دستور پزشک و یا فیزیوتراپیست انجام گردند نیز می توانند به بهبودی کمک نمایند. هدف نهایی باید تقویت عضلات گردن، کمر و شکم و اصلاح وضعیت ایستادن، راه رفتن و نشستن باشد.

جراحی دیسک: درصد کمی از بیماران که درمان های فوق در آنها موثر نیست، نیاز به جراحی پیدا می کنند. در برخی موارد قسمت های بیرون زده دیسک که روی اعصاب مجاور فشار وارد می کنند، توسط جراحی برداشته شده و دیواره دیسک ترمیم می گردد. در یک روش نوین عمل دیسک موسوم به PLDD، یک سوزن از راه پوست وارد دیسک گشته و حرارت به کمک لیزر و از طریق این سوزن به دیسک آسیب دیده می رسد. در نتیجه دیسک کوچک شده و فشار از روی اعصاب مجاور برداشته می شود. این روش که مورد تایید FDA بوده و بدون نیاز به جراحی باز و بیهوشی کامل انجام می گردد، نتایج رضایت آمیزی را در بیشتر بیماران نشان داده است. در بعضی موارد خاص مثلا بیماران با دیسک پاره شده در ناحیه گردن، ممکن است کل دیسک برداشته شده و دو مهره مجاور توسط پروتز فلزی به هم پیوند گردند.

 

نوشته جراحی بیرون زدگی دیسک گردن اولین بار در دکتر سعید ابریشم کار. پدیدار شد.

]]>
http://dr-abrishamkar.com/1397/01/18/claxen-plastic-surgery-and-aesthetic-clinic-2/feed/ 0
جراحی ستون فقرات http://dr-abrishamkar.com/1396/12/16/how-to-become-a-master-of-disaster-2/ http://dr-abrishamkar.com/1396/12/16/how-to-become-a-master-of-disaster-2/#respond Wed, 07 Mar 2018 10:58:49 +0000 http://demo.gostarandev.com/ApexClinic/clinic/?p=7577 عمل جراحی ستون فقرات زمانی انجام می‌شود که این ستون بنیادین از حالت طبیعی خارج شده باشد.

نوشته جراحی ستون فقرات اولین بار در دکتر سعید ابریشم کار. پدیدار شد.

]]>

عمل جراحی ستون فقرات زمانی انجام می‌شود که این ستون بنیادین از حالت طبیعی خارج شده باشد. ستون فقرات به عنوان اصلی‌ترین ستون نگه دارنده تعادل بدن حالت اس شکل دارد که از مهره‌های به هم پیوسته جهت محافظت از نخاع تشکیل شده است.
در صورتی که کوچک‌ترین آسیبی به هر یک از مهره‌ها وارد شده باشد ممکن است نخاع آسیب ببیند و فرد توان حرکت و ایستادن به روی دو پا را برای همیشه از دست بدهد.
جراح مغز و اعصاب همانند یک ارتوپد توانمند قادر است مهره‌ها را در محل مناسب آن‌ها تنظیم کند تا مشکلاتی مانند بیرون زدگی دیسک کمر یا پارگی دیسک در ناحیه مهره‌های کمر بهبود پیدا کند.
اگر مهره‌ها در اثر تصادف یا حادثه دچار ضرب دیدگی شده باشند و حالت طبیعی خودشان را از دست داده باشند یا فرد دچار شکستگی مهره و انحراف ستون فقرات شده باشد، باید شکستگی‌های موجود در این ناحیه درمان شوند و انحرافات ایجاد شده اصلاح شوند تا فرد بتواند مجدداً زندگی طبیعی خودش را از سر بگیرد.
 
در بین مهره­‌های کمر ماده‌ای ژله‌ای مانند به نام دیسک قرار داد که سبب ایجاد فاصله بین مهره‌ها می‌شود تا با هم درگیر نشوند و تحلیل نروند. هنگامی که این دیسک‌ها دچار مشکل شده باشند قدرت حرکتی از فرد بیمار سلب می‌شود.
جراح مغز و اعصاب با تخصصی که در این زمینه دارد مشکلاتی مانند تنگی کانال نخاع و دیسک کمر را با کمک ورزش‌های مناسب و جراحی برطرف می‌کند.
اگر حین حرکت بی‌حسی و ضعف دارید و پاهای شما حال سوزن سوزن شدن دارند باید علائم دیسک کمر را بررسی کنید. حتی در بسیاری از افراد درد در ناحیه کمر وجود ندارد و به یکی از پاها یا هر دو پا انتقال پیدا می‌کند.
 بنابراین اگر در ناحیه باسن یا پاها احساس درد دارید بهتر است از انجام حرکت‌های شدید بپرهیزید و هر چه سریع‌تر نزد پزشک متخصص مراجعه نمایید.همچنین اگر نیاز به عمل جراحی ستون فقرات داشتید حتما در انتخاب بهترین جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات دقت نمایید.

نوشته جراحی ستون فقرات اولین بار در دکتر سعید ابریشم کار. پدیدار شد.

]]>
http://dr-abrishamkar.com/1396/12/16/how-to-become-a-master-of-disaster-2/feed/ 0
جراحی مغز و اعصاب http://dr-abrishamkar.com/1396/12/16/we-are-nominated-to-agency-of-year-for-the-second-time-2/ http://dr-abrishamkar.com/1396/12/16/we-are-nominated-to-agency-of-year-for-the-second-time-2/#respond Wed, 07 Mar 2018 04:53:47 +0000 http://demo.gostarandev.com/ApexClinic/clinic/?p=1 بیماری‌های سیستم عصبی شامل مغز، نخاع و اعصاب محیطی به سه گروه تقسیم می‌شوند

نوشته جراحی مغز و اعصاب اولین بار در دکتر سعید ابریشم کار. پدیدار شد.

]]>

آشنایی با رشته جراحی مغز و اعصاب

بیماری‌های سیستم عصبی شامل مغز، نخاع و اعصاب محیطی به سه گروه تقسیم می‌شوند. اول بیماری هایی هستند که بیشر بر خلق و خو و رفتار بیمار تاثیر می‌گذارند مانند افسردگی، اظطراب، اختلالات شخصیتی و بیماری های روانی پیشرفته . این گروه از بیماری‌ها توسط روانپزشکان یا متخصصین اعصاب و روان درمان می‌شوند. دسته دوم بیماری‌هایی هستند که بر عملکرد بدنی سیستم عصبی تاثیر گذاشته اما با جراحی قابل درمان نیستند بلکه باید برای بیماران دارو تجویز شود. مانند ام اس، صرع، بیماری پارکینسون و برخی سکته های مغزی. این بیماران توسط متخصصین داخلی مغز و اعصاب درمان می‌شوند. اما گروه سوم بیمارانی را شامل می‌شود که می‌توان به وسیله جراحی به آنان کمک کرد. تومورهای مغزی، ضربه های مغزی، تومور نخاعی، صدمات نخاعی، دیسک کمر، گردن، پشت و بیماری‌های اعصاب محیطی مانند فشار روی عصب و قطع عصب جزو این گروه هستند. این بیماران توسط جراحان مغز و اعصاب درمان می‌شوند.

دوره تحصیلی رشته جراحی مغز و اعصاب

دانشجویان پس از گذراندن دوره پزشکی عمومی که معمولا هفت سال به درازا می‌کشد، در امتحان تخصصی شرکت می‌کنند. در صورت قبول شدن در این امتحان دوره دستیاری خود را شروع می‌کنند. این دوره در برخی مراکز پنج ساله و در برخی دیگر مانند بیمارستان شریعتی دانشگاه تهران شش ساله است. در طی این دوره آموزش های در زمینه علوم پایه مغز و اعصاب، بیماری های این رشته و روش‌های جراحی آموزش داده می‌شود. پس از طی دوران آموزشی امتحان جامع رشته تخصصی که به آزمون بورد معروف است برگزار می‌شود. این آزمون دو مرحله دارد. کسانی که در مرحله اول که همان پره‌بورد است قبول می‌شوند مدرک گواهینامه تخصصی دریافت کرده و اجازه کار در مراکز دولتی و خصوصی را دارند. کسانی که امتحان مرحله دوم یا بورد تخصصی را با موفقیت پشت سر می‌گذارند مدرک دانشنامه تخصصی یا بورد تخصصی را دریافت کرده و علاوه بر مراکز دولتی و خصوصی می‌توانند در مراگز دانشگاهی نیز به تدریس مشغول شوند.

دوره های تکمیلی مانند جراحی عروق مغز، تومورهای قائده جمجمه، جراحی مغز و اعصاب اطفال و جراحی ستون فقرات نیز پس از فارغ التحصیلی توسط افرادی که تمایل داشته باشند در مراکز مختلف که اغلب در خارج از کشور هستند طی می‌شوند.

بیماری‌هایی که در حیطه کار جراحان مغز و اعصاب قرار دارد:

1- تومورهای مغزی

2- ضربه مغزی

3- برخی خونریزی‌های مغزی مانند خونریزی‌های ناشی از اختلالات عروقی مغز

4- دررفتگی دیسک در سراسر ستون فقرات

5- تنگی کانل نخاعی ستون فقرات

6- ضربه های ستون فقرات و آسیب های نخاعی

7- تومور‌های نخاعی

8- تومورها و ضایعات اعصاب محیطی

9- گامانایف (همراه با انکولوژیست)

10- دردهای غیر قابل کنترل مانند دردهای بیماران سرطانی و یا دردهای ناشی از آسیب‌های نخاعی

11- برخی اختلالات حرکتی و روانی (استروتاکسی)

12- عفونت های مغز و نخاع

13- درمان ناهنجاری‌های عروق مغز و نخاع از طریق داخل رگ (نیازمند گذراندن دوره‌های تکمیلی است)

نوشته جراحی مغز و اعصاب اولین بار در دکتر سعید ابریشم کار. پدیدار شد.

]]>
http://dr-abrishamkar.com/1396/12/16/we-are-nominated-to-agency-of-year-for-the-second-time-2/feed/ 0